Name Area of Emphasis
Charles Asche
Senior Lecturer
Undergraduate Advisor
Piano, Chamber music
Keyboard Program
John Ballerino
Lecturer
Vocal Coach, Vocal Repertoire, Accompanist
Keyboard Program, Voice Program
Paul Bambach
Senior Lecturer
Clarinet, Wind ensemble
Woodwinds, Brass & Percussion Program
Clarence Barlow
Professor
Corwin Endowed Chair of Composition
Composition Program
Area Head
Victor Bell
Lecturer
Gospel choir
Ethnomusicology Program
Paul Berkowitz
Professor
Piano, Chamber music
Keyboard Program
Area Head
William Booth
Lecturer
Trombone, Tuba, Euphonium
Woodwinds, Brass & Percussion Program
Jacob Braun
Lecturer
Strings, Cello
Benjamin Brecher
Associate Professor
Voice Program
Area Head
Helen Callus
Professor
Viola
Strings Program
Area Head
Tim Cooley
Associate Professor
East European folk music, pop
Ethnomusicology Program
Linda Di Fiore
Professor
Visiting Faculty/Researcher
Voice
Joel Feigin
Professor
Composition
Composition Program
Jill Felber
Professor
Chair
Flute
Woodwinds, Brass & Percussion Program
Area Head
Neil Garber
Lecturer
Double Bass
Strings Program
Michel Marc Gervais
Professor
Choral conducting, Choir
Choral, Orchestral & Conducting Program, Voice Program
Steven Gross
Professor
French Horn
Woodwinds, Brass & Percussion Program
Jeremy Haladyna
Lecturer
Orchestration, 20th century tech.
Composition Program
Margo Halsted
Associate Adjunct Professor
Carillon
Carillon
Ruth Hellier-Tinoco
Associate Professor
Ethnomusicology
Performance Studies
Theater and Dance Studies
Experimental Performance Art
Community Arts and Education
Latin American Studies
Feminist Studies
Grant Hungerford
Lecturer
Trumpet
Woodwinds, Brass & Percussion Program
Jennifer Johnson
Lecturer
Oboe
Derek Katz
Associate Professor
Czech music, opera; nationalism and modernism
Musicology Program
Natasha Kislenko
Lecturer
Piano/Accompanying
Keyboard Program
Robert Koenig
Associate Professor
Collaborative piano
Keyboard Program
Jo Ann Kuchera-Morin
Professor
Electronic & computer-generated music
Composition Program
Benjamin Levy
Assistant Professor
Music Theory specializing in contemporary music
Scott Marcus
Professor
Middle Eastern & Indian music
Ethnomusicology Program
Area Head
Jon Nathan
Lecturer
Jazz ensemble, percussion
Woodwinds, Brass & Percussion Program
David Novak
Associate Professor
Modern Japan, Media and Technology
Ethnomusicology Program
Bahram Osqueezadeh
Lecturer
Composition
Ethnomusicology
Persian Music
David Paul
Assistant Professor
Musicology/Theory
Musicology Program, Theory Program
Andrew Radford
Distinguished Artist
Bassoon
Woodwinds, Brass & Percussion Program
Lee Rothfarb
Professor
Graduate Advisor
Tonal Theory
Theory Program
Area Head
Christopher Rountree
Lecturer
Orchestral Conducting
Choral, Orchestral & Conducting Program
Sue Rudnicki
Lecturer
Middle East Percussion
Paul Sahuc
Lecturer
Voice and Opera
Stefanie Tcharos
Associate Professor
Baroque opera, related vocal genres
Musicology Program
Area Head
Matt Wright
Lecturer
CREATE Principal Development Engineer
Afro-Brazillian
Yuval Yaron
Professor
Violin
Strings Program
Annie Yih
Lecturer
Theory Program